Kelionės, kurių verta laukti
Gauti kelionės pasiūlymą
tel 1312 mail Parašykite mums
Detali kelionių paieška

Vandenynų diena

Vandenynų diena

Straipsnio autorė: Vaiva Arnašė

AR ŽINOTE, KAD:

- Mes esame mažuma – net 94 % gyvybės formų Žemėje gyvena vandenyje. Vandenynai sudaro 71 % Žemės paviršiaus.
- Kas antrą oro gurkšnį įkvepiame vandenynų dėka? Vandenynai išskiria pusę žemės atmosferos deguonies ir absorbuoja 25 proc. išmetamo anglies dioksido.
- 90 % visų aktyvių pasaulio ugnikalnių yra po vandeniu.
- Vandenyno gelmės yra pats tikriausias ir didžiausias pasaulyje muziejus, nes ten glūdi visa žmonijos istorija. O jeigu iš vandenynų dugno pavyktų išgauti visą auksą, kiekvienam Žemės gyventojui tektų daugiau nei 4 kg aukso.
- Pati giliausia žinoma vieta Žemėje Čalendžerio gelmė yra Marianų lovyje povandeninėje įduboje Ramiajame vandenyje, į rytus nuo Filipinų. Marianų lovio ilgis ~1500 km, gylis >7000 m., o didžiausias gylis − 11 034 m.
- Ilgiausias pasaulyje kelias palei vandenyną Wild Atlantic Way yra Airijoje.
- Daugiau nei 10 tūkst. jūrinių konteinerių kasmet dingsta jūroje, o juose esančios toksiškos medžiagos patenka į vandenynus.


„Vanduo! Tu neturi nei skonio, nei kvapo, nei spalvos, tavęs neįmanoma aprašyti, tavimi mėgaujasi, nežinodami, kas tu toks. Negalima pasakyti, kad tu reikalingas gyvenimui, tu – pats gyvenimas... Tu pats didžiausias turtas pasaulyje...“, - taip vandenį apibūdino garsus prancūzas – Antuanas de Sent Egziuperi, savo žodžiais palietęs visus pasaulio vandenynus, jūras, ežerus, upes ir telkinius. Kiekvienais metais  birželio 8 d. minima Pasaulio vandenynų diena suteikia unikalią galimybę pagerbti, apsaugoti ir išsaugoti Pasaulinį vandenyną. Paslaptingi, išdidūs, galingi – tokie vandenynai buvo anksčiau. Ar ir šiandien jie tokie?


Vandenynų ir jūrų pakrantės – vienos gražiausių planetos vietų

Vandens ir žemės kaktomušos įspūdingos: tai salynai ir koralų rifai, didžiausios uolos ir žadą atimantys fiordai, aukščiausios bangos ir ramybe alsuojantys balto smėlio paplūdimiai saugantys bendras savo ir vandenynų paslaptis.

Gražiausi pasaulio paplūdimiai

Į gražiausių pasaulyje paplūdimių sąrašą patenka Praia da Marinha – vienas gražiausių paplūdimių, kuriuos aplankyti turistams gali pasiūlyti Portugalija. Keliautojus vilioja aukštos įspūdingo grožio uolos bei ramus vandenynas. Trokštantiems laukinės gamtos – vienas iš rojaus kampelių Havajuose – Halonos paplūdimys, kuriame 1953 metais buvo nufilmuotas filmas „Dabar ir visada“ („From Here to Eternity“). Lipti žemyn į paplūdimį reikia ypatingai atsargiai, nes uolos labai aštrios ir slidžios. Vienas gražiausių Italijos ir visos Europos paplūdimių yra įsikūręs įspūdingo grožio mieste – Tropėjoje. Ant skardžio šalia paplūdimio esantys XVIII bei XIX a. rūmai suteikia vietai paslaptingumo.
Keliaujantys po Maroką turėtų pamatyti 8 kilometrus besitęsiančią, raudonomis uolomis įspūdingą Legziros pakrantę. Raudonų uolų ir jose esančių didžiulių arkų derinys atrodo kaip ne šios žemės darinys. Lankantis Filipinuose, vertėtų užsukti į apie 420 kilometrų nuo Manilos Palavano provincijoje įsikūrusį įspūdingiausią šalies paplūdimį El Nido. Abejingų nepalieka smaragdinės lagūnos. Tai puiki vieta ne tik akinančių paplūdimių, bet ir nardymo mėgėjams. Prancūzijos pasididžiavimas – Etretat, jaunavedžių numylėtas Barbadoso paplūdimys – Bottom Bay,   Ispanijoje As Catedrais esanti pakrantė neretai vadinama Šventųjų vandenų paplūdimiu, kerinti ir paslaptinga McWay įlanka – JAV, Kalifornijoje esantis paplūdimys, į kurį patekti galima tik vandens keliu.

Milžiniškos koralų džiunglės

Didysis barjerinis rifas Australijoje matomas net iš kosmoso – tai didžiausias pasaulio koralinis rifas, kurį sudaro daugybė besijungiančių salų bei rifų. 2 300 km ilgio koralinis rifas palei šiaurinės Australijos krantus nuo Kvynslendo iki Papua Naujosios Gvinėjos įlankos glaudžia įspūdingą gyvūnijos ir augalijos pasaulį, ir gniaužia kvapą visiems, jį pamačiusiems. Patys australai šį gamtos kūrinį vadina aštuntuoju pasaulio stebuklu. Visa Australijos pakrantė nusėta puikiais kurortais, iš kurių kasdien link rifo plaukia gamtos mylėtojai, skubantys savo akimis suspėti pamatyti nenusakomo grožio povandeninį pasaulį – maždaug 400 rūšių koralų, kurie yra įvairiausių spalvų, daugiau nei 3000 vandens gyvūnų rūšių. Ypatingai čia gausu jūros žvaigždžių, krabų, moliuskų, krevečių, jūros sraigių ir kt.  

Gaila, kad dėl klimato kaitos ir su tuo susijusiu jūros vandens atšilimo rifas patiria pražūtingą koralų blukimą. Rifas ypatingai jautrus taršai. Jam kenkia koralus ėdančios jūrų žvaigždės, kurių dėl nuotėkų iš žemės ūkio pastaruoju metu smarkiai padaugėjo. Vis dėlto Didysis barjerinis rifas, kuriam dabar grėsmę kelia klimato kaita, per praėjusius 30 000 metų penkis kartus atsigavo po beveik visiško sunykimo. Tačiau ar koralinio rifo atsparumo pakaks ir klimato kaitos keliamai grėsmei atremti, mokslininkai abejoja – sunkiai tikėtina, kad rifas, toks koks yra dabar, išliks ilgus metus, išgyvendamas tokius pokyčius kaip vandens temperatūros kilimas, jūros vandens rūgštėjimas, tarša ir kt.

Sudužusio laivo slėptuvė

Jonijos jūroje, ties žemyninės Graikijos vakarine pakrante išsidėsčiusi Zakinto sala dėl savo įspūdingų pakrančių neretai yra vadinama rojumi žemėje. Net ir patys graikai pripažįsta, jog Navagio paplūdimys Zakinto saloje turi nedaug sau lygių.

Navagio išvertus iš graikų kalbos reiškia „sudužęs laivas“. Taip pavadinta unikalaus grožio pakrantė Zakinto saloje Graikijoje ir jos kvapą gniaužiantis paplūdimys. Čia stūkso į krantą išmestas prieš kelis dešimtmečius nuskendęs kontrabandininkų laivas.

Gražiausios pasaulio vietos yra ir labiausiai pažeidžiamos

Deja, kvapą gniaužiantis grožis nėra vienintelis dalykas, kas jungia gražiausias pasaulio vietas – jos susiduria su realia išnykimo grėsme. Štai kad ir Viduržemio jūra. Ji yra ne tik viena iš geriausių ir patraukliausių Europos atostogų vietų, bet ir namai daugiau kaip 22 500 augalų rūšims, iš kurių pusė negali vegetuoti niekur kitur pasaulyje. Viduržemio jūros regione augalams labai kenkia jų vegetacijos vietų nykimas, susijęs su žmogaus veikla, laivų eismu, vandens tarša ir pakrančių zonų plėtra.

Pasaulinė klimato kaita, neatsakingos žmogaus veiklos, aplinkos veiksnių pokyčiai keičia natūralias buveines, kurios sukūrė šiuos gamtos stebuklus. Pasak Pasaulio gamtos fondo, biologinė įvairovė nyksta nerimą keliančiu greičiu. Per metus išnyksta beveik 10 000 gyvūnų rūšių. Daugelis šių rūšių prisitaikė gyventi labai specifinėse aplinkos sąlygose. Nors kai kurie aplinkos pokyčiai gali būti neišvengiami arba negrįžtami, dar daug ką galime padaryti, kad padėti apsaugoti šias nykstančias vietas. Net mažiausi veiksmai gali turėti didelį poveikį!

Tausojantys bei gerbiantys aplinką kruiziniai laivai. Ar tai įmanoma?

Perkantiems kruizines atostogas žadamos ne tik išskirtinės pramogos, bet ir mėlynas dangus, saulė ir, aišku, neaprėpiami skaidraus vandens plotai. Vis dėlto, kalbant apie aplinką, kelionė po vandenyną gali būti ne toks ir viliojantis pasiūlymas, nes kiekvienais metais kruizinių laivų pramonė sunaudoja milijonus tonų kuro ir turi apdirbti beveik milijardą tonų nuotekų. Nepakankamai apdorojamos iš laivų išmetamos ir išleidžiamos nuotekos užteršia orą ir vandenį, o tai sukelia daugybę neigiamų poveikių aplinkai, mūsų visų sveikatai, stipriai įtakoja supantį gamtos grožį, kurį kruiziniai laivai reklamuoja potencialiems keliautojams. Džiugu, kad kruizinių laivų pramonėje yra ne viena socialiai atsakinga bendrovė. Su tokiomis bendradarbiauja ir kelionių organizatorius „West Express“.

Kruizų kompanija „MSC CRUISES“ savo verslo filosofijoje rodo didelę pagarbą pasaulio vandenynams ir siekia, kad bendrovės laivai visame pasaulyje savo kelionių metu darytų minimalų poveikį juos supančiai aplinkai. Bendrovė nuolat ieško vis novatoriškesnių būdų, kaip sumažinti kruizinių maršrutų poveikį aplinkai, naudojant šiuolaikines technologijas ir aplinkai nekenksmingas medžiagas.

Aukščiausio įmanomo kuro efektyvumo pasiekimas yra „MSC Cruises“ įsipareigojimo aplinkosaugos požiūriu pagrindas. Mažesnis degalų suvartojimas reiškia mažesnį anglies dioksido išmetimą ir efektyviausias būdas taupyti kurą, sumažinant negatyvų poveikį vandeniui. „MSC Cruises“ ant visų laivų korpusų naudoja specialius dažus, kad išvengtų korpuso užsiteršimo ir žymiai sumažintų sukibimą. Tai savo ruožtu pagerina degalų sąnaudas, nekenkiant jūros gyvybei.

Tarptautinės taisyklės dar nereikalauja kruizinių laivų naudoti mažai sieros turinčio kuro, išskyrus kai kurias paskirtas išmetamųjų teršalų kontrolės zonas (ECA) ir kelis uostus, tačiau „MSC Cruises“ nuosekliai naudoja aukščiausios kokybės degalus šiuo metu esančius rinkoje. Efektyvus kuro panaudojimas yra pagrindinis įmonės prioritetas.

Kitas ilgametis „West Express“ partneris – kruizų bendrovė „ROYAL CARIBBEAN LINES“ (RCL) deklaruoja, kad yra atsakinga už savo svečius, kurie plaukia  RCL laivais, žmones, kurie dirba pas juos, ir bendruomenes, kurias jie aplanko, bet labiausiai kritiškai ši bendrovė traktuoja vandenynų švarą, kurią laiko savo verslo esme.

Viena iš tokių RCL iniciatyvų yra programa „Save the Waves®“, kuri buvo įkurta dar 1992 metais kaip programa, orientuota į atliekų tvarkymą ir tapo įmonės visuotinės socialinės atsakomybės ir tvarumo praktikos filosofija, kuria vadovaujamasi daugelyje verslo aspektų.

Be to, RCL laivai yra statomi ir nuolat modernizuojami, kad veiktų efektyviau ir mažiau paveiktų supančią aplinką. RCL filosofija yra 100 proc. medžiagų susijusių su laivo veikla apdirbimas, apimantis visas su laivu susijusias ir eksploatacines atliekas. RCL nuotekų valymo lygis daugelyje laivų viršija nacionalinius ir tarptautinius standartus. Tvarumas ir aplinkos apsauga yra nuolatinės RCL veiklos pastangos.

„COSTA CRUISES“, kurią taip pat neretai renkasi „West Express“ klientai, skatina verslo modelį, orientuotą į tvarų vystymąsi ir vertės kūrimą. Bendrovės įsipareigojimas šiuo atžvilgiu yra daugiau nei paprastas atsakingas išteklių valdymas – ji pasiryžusi padaryti apčiuopiamą indėlį į išteklių išsaugojimą ateities kartoms.

Kruizų pramonė pagal savo pobūdį yra globali, o tai reiškia, kad joje dirbančios įmonės susiduria su verslo aplinka, kuri yra labai įvairi ir daugiakultūrė. Dėl šios priežasties „Costa Cruises“ pasiryžusi siekti subalansuoto požiūrio, grindžiamo kultūrine dalimi, įtraukti įvairias vietines bendruomene, taip pat glaudžiai bendradarbiaujant su savo darbuotojais.

„Costa Cruises“ laikosi verslo filosofijos, kuomet naujoviškų sprendimų, susijusių su naujų paslaugų plėtojimu, siekimas turi būti grindžiamas pasiryžimu įgyvendinti veiksmus ir projektus, kuriais siekiama sušvelninti poveikį tiek vietinėms bendruomenėms, tiek supančiai aplinkai.  Jūrų aplinkos išsaugojimas yra bendrovės prioritetas.

Atsakingas keliavimas – viena iš „West Express“ misijų

Manome, kad kiekvienas keliaujantis gali prisidėti prie aplinkos išsaugojimo, pradedant nuo plastiko ir perteklinio vartojimo atsisakymo, atliekų rūšiavimo iki pagarbos savo bei kitų šalių bendruomenėms ir jų kultūrai, atsakingumo renkantis pramogas keliaujant, kad būtų išsaugota gamtos įvairovė, užtikrinta gyvūnijos gerovė. Tiek kasdieniai įpročiai, tiek atsakingas keliavimas turi įtakos visų mūsų aplinkai. 

Išvydus įvairiausias ir gražiausias vandenynų pakrantes, ten gyvenančias būtybes, atradus jų buveinių vietas, suprasime kaip mūsų kasdieniniai veiksmai daro jiems įtaką ir kaip mes visi esame tarpusavyje susiję. Kiekvienas iš mūsų galime ir turime padėti užtikrinti, kad vandenynas liktų ateities kartoms.


Dažniausiai manome, kad bet koks mūsų veiksmas pasaulio mastais tėra lašas vandenyne, tačiau iš tiesų juk be to trūkstamo lašo ir vandenynas būtų mažesnis. (Motina Teresė).