Mėlynoji vėliava: ypatingas įvertinimas ekologiškiems paplūdimiams

Planuojant atostogas prie jūros, vis dažniau galima rasti informacijos apie tai, kad vienas ar kitas paplūdimys yra įvertintas mėlynąja vėliava. Mėlynosios vėliavos programa – tai savanoriška sertifikavimo sistema paplūdimiams ir prieplaukoms ir viena iš Aplinkosauginio švietimo fondo programų. Kad gautų mėlynąją vėliavą, savivaldybė bei paplūdimius ir prieplaukas prižiūrinčios institucijos privalo įgyvendinti daugybę aplinkosauginio švietimo ir informavimo, vandens kokybės, aplinkosauginio valdymo, saugumo ir paslaugų kokybės reikalavimų.

Kad galėtų išsikelti mėlynąją vėliavą, kuri visame pasaulyje ypač vertinama ne tik turistų, bet ir valdžios atstovų bei kelionių organizatorių, paplūdimiai turi atitikti 29 kriterijus, prieplaukos – 23. Mėlynosios vėliavos apdovanojimas suteikiamas vienam sezonui, taigi paplūdimių ir prieplaukų būklė yra tikrinama nuolat, o jei jie sezono metu nebeatitinka privalomųjų kriterijų, mėlynoji vėliava nuleidžiama.

Programa buvo sukurta 1987 m., o 2018-aisiais visame pasaulyje ją iškėlė 3 783 paplūdimiai ir 698 prieplaukos. Jau dvejus metus iš eilės daugiausia mėlynųjų vėliavų turi Ispanija (590 mėlynųjų vėliavų) ir Graikija (519 vėliavų), o Lietuvoje 2018 m. jomis įvertinti 5 paplūdimai: centriniai Nidos ir Juodkrantės, Palangos Birutės parko, Klaipėdos miesto savivaldybės I Smiltynės ir II Melnragės paplūdimiai.


10 MĖLYNOSIOS VĖLIAVOS PAPLŪDIMIŲ, PALIKSIANČIŲ NEIŠDILDOMĄ ĮSPŪDĮ:

ItalijaPOLINJANO A MARĖ (POLIGNANO A MARE), ITALIJA
Apulijos regiono perlas prie Adrijos jūros – tai kvapą gniaužiantis vaizdas ir pats tikriausias Italijos svaigulys. Paplūdimys yra vos 30 km nuo pagrindinio regiono miesto Bario, be to, paplūdimyje rasite visame pasaulyje išgarsėjusį unikalų restoraną „Grotta Palazzese“, įkurtą jūros grotoje.

MONASTIRAKIO PAPLŪDIMYS (MONASTIRAKI), GRAIKIJA
Šis paplūdimys yra Doridos regione, greta to paties pavadinimo žvejų kaimelio. Šiame smėlio paplūdimyje atsiveria fantastiški vaizdai, o apylinkėse gausu vietinių tavernų, kuriose galima pasimėgauti puikiais graikų valgiais.

KroatijaAUKSINIO RAGO KYŠULYS, KROATIJA
Šis paplūdimys – viena garsiausių Bračo salos įžymybių. 500 m ilgio kyšulys, skalaujamas jūros bangų ir pustomas vėjo, nuolat keičia savo formą, o pasivaikščioti vilioja greta esantys pušynai.

BOTANIKOS ĮLANKA (BOTANY BAY), DIDŽIOJI BRITANIJA
Nors kalbėdami apie Didžiąją Britaniją paprastai galvojame ne apie paplūdimius, nieko keisto, kad 1 200 km pakrantėje yra tikrų atradimų! Vienas tokių – Kente esantis Botanikos įlankos paplūdimys, išsiskiriantis baltu smėliu ir unikaliomis milžiniškomis uolomis, stūksančiomis smėlyje.

BIKINIO PAPLŪDIMYS (BIKINI), PIETŲ AFRIKA
Paplūdimys, be abejo, buvo pavadintas moteriško maudymosi kostiumėlio garbei, tačiau čia akis paganyti galima toli gražu ne tik į juos! Paplūdimyje atsiveria fantastiški vaizdai į kalnus ir siūloma daugybė vandens pramogų, tarkime, ryklių stebėjimas.

JaponijaWAKASA WADA, JAPONIJA
Visoje Azijoje jis tėra vienas iš dviejų paplūdimių, turinčių mėlynąją vėliavą. Paplūdimys pasižymi ne tik baltu smėliu bei skaidriu vandeniu, bet ir daugybe pramogų turistams ir patogiu susisiekimu.

BAKALARO PAPLŪDIMYS (BACALAR), MEKSIKA
Kvapą gniaužiančio grožio paplūdimyje – nedidelės žvejų trobelės, netoliese – Septynių spalvų ežeras bei fantastiška gamta.

GAZIPAŠOS PAPLŪDIMYS (GAZIPAŞA), TURKIJA
Alanijos regionas ne veltui vadinamas Turkijos Rivjera, o Gazipašos paplūdimiai olų papėdėje dovanos ne tik puikių vaizdų, bet ir daugybę kokybiškos veiklos ieškantiems aktyvaus poilsio.

MeksikaBUZNIKOS PAPLŪDIMYS (BOUZNIKA), MAROKAS
Šis aukso paplūdimys, kuriame tvyro ramybė, – vienas geriausių pasirinkimų Maroke. Jame rasite ir daugybę žvejų, kurių dėka greta esančiame kurorte galite paragauti šviežiausių jūrų gėrybių.

KAMINJOS PAPLŪDIMYS (CAMINHA), PORTUGALIJA
Baltus paplūdimius čia supa daugybė žalumos, todėl norintys pailsėti nuo saulės ir paplūdimio gali leistis į pasivaikščiojimus greta esančiuose miškuose.