Madagaskaras – nebijantiems kontrastų ir netikėtumų

KIEKVIENA KELIONĖ - LYG NUOTYKIS: GALIMA VISKĄ IKI SMULKMENŲ SUPLANUOTI, TAČIAU VISADA SLYPI INTRIGA - ATIDĖTAS SKRYDIS, SUTIKTI ŽMONĖS, PARAGAUTAS VIETOS MAISTAS. KIEKVIENA KELIONĖ, KAD IR TRUMPIAUSIA, PAKRAUNA GERA ENERGIJA, KARTAIS UGDO IŠTVERMĘ AR TOLERANCIJĄ IR VISADA PALIEKA ŽYMĘ TAVO VIDUJE“, - SAKO VILNIETĖ RASA INDILAITĖ. ILGĄ LAIKĄ DIRBUSI TURIZMO SRITYJE MOTERIS SAKO, KAD KELIONĖS APĖMĖ DIDŽIĄJĄ DALĮ GYVENIMO - TAI BUVO IR JOS DARBAS, IR LAISVALAIKIS. „BET KUO DAUGIAU KELIAUJI, TUO GERIAU SUPRANTI, KIEK MAŽAI TEAPLANKEI, O NORŲ SĄRAŠAS TIK ILGĖJA“, - ŠYPTELI RASA.

Papasakokite apie kelionę į Madagaskarą. Kodėl pasirinkote būtent šią salą? Koks buvo Jūsų kelionės tikslas? Kelionę į Madagaskarą išskiriu iš visų aplankytų kraštų. Kaip sakoma – kartais tereikia panorėti, ir norai kažkaip realizuojasi. Tad norėjau tikrai išskirtinės kelionės, galbūt į Aziją, tačiau kalbant su artimu draugu visai netikėtai paaiškėjo jo planai vykti į Madagaskarą, ir aš pažadėjau jį ten aplankyti. Taigi po kelių mėnesių teko pažadą tesėti ir su kelių draugų kompanija išvykome. Kelionės planavimas buvo sudėtingas pirmiausia dėl kalbos barjero, kadangi Madagaskare viena iš valstybinių kalbų yra prancūzų. Taip pat trukdė ir prastas informacinis tinklas, skurdoka informacija internete, taigi palikome labai daug vietos improvizacijai.

Kokių įspūdžių parsivežėte? Kokiems žmonėms,ko ieškantiems keliautojams patartumėte vykti būtent ten? Madagaskaras yra didžiulė sala, izoliuota ir mažai paliesta šiuolaikinės civilizacijos ir technologijų, nepaprastai žavinti išskirtine ir nesudarkyta gamta. Pirmiausia šią šalį rekomenduočiau gamtos mylėtojams, neieškantiems prabangių kurortų (žinoma, Madagaskare yra ir tokių, tačiau mes juose nesilankėme). Taip pat žmonėms, nebijantiems kontrastų ir netikėtumų.

Ką būtent aplankėte Madagaskaro saloje, kam skyrėte daugiausia laiko kelionėje? Madagaskare praleidome dvi intensyvaus keliavimo automobiliu savaites, tačiau net ir taip aplankėme tik dalį salos, kelis nacionalinius parkus, porą dienų praleidome prie jūros. Pagrindinis tikslas buvo pamatyti kuo daugiau. Madagaskaras apima kelias klimato juostas, nuo kalnuotų subtropikų iki pusdykumių, tad keliaujant automobiliu kraštovaizdis kasdien kardinaliai keičiasi, ir tai pakeri.

Kiek šioje saloje likę autentikos, kiek ją palietusi civilizacija? Kas labiausiai nustebino, o gal nuvylė? Visa sala autentiška – nuo augalų ir gyvūnų rūšių iki ten gyvenančių genčių su savo tradicijomis ir kalbomis. Kelias dienas praleidome sostinėje Antananaryve, kuris taip pat pilnas kontrastų, su likusiais kolonijiniais prancūziško stiliaus namais ir senais automobiliais. Kiek netikėta buvo tai, kad ne bet koks bankomatas išduoda pinigus, faktiškai neveikė nė vienas mobilaus ryšio operatorius, nebuvo net interneto ryšio.

Kuo gyvena vietiniai, kiek artimai Jums teko pajusti, susipažinti su jų kasdienybe? Madagaskaras – agrarinė šalis, regionuose atsižvelgdami į gamtines sąlygas žmonės augina ryžius, kukurūzus, užsiima gyvulininkyste, pajūryje – žvejyba. Tačiau viskas labai primityvu, laukai dirbami rankomis ar buivolais, derlius nuimamas rankomis. Teko sustoti pakelės kaime, apsilankyti vietinių raudono molio trobelėje, kurioje gyvena 8 asmenų šeima – sąlygos ten šokiruoja... Tačiau nuostabiausia tai, kad žmonės geranoriški ir stengėsi priimti svečius pagal išgales, siūlė vaišintis arbūzu. Reikėtų pabrėžti, kad šis apsilankymas nebuvo iš anksto planuotas, tiesiog stabtelėjome ir gido padedami pabendravome su vietiniais. Kaimelio vadas mūsų prašė drabužių, o moterys pasakojo, kad ne kiekvienas vaikas leidžiamas į mokyklą. Nameliai ten moliniai, maistas verdamas lauke, laužavietėje. Be abejo, nėra elektros ir kitų mums savaime suprantamų dalykų. Bet žavi tai, kad žmonės smalsūs, nebijo žiūrėti į akis, žvilgsniuose nesimato agresijos. „Madagaskaras apima kelias klimato juostas, nuo kalnuotų subtropikų iki pusdykumių, tad keliaujant automobiliu kraštovaizdis kasdien kardinaliai keičiasi, ir tai pakeri.

Kur keliaudama apsistojote, ką neįprasto ragavote? Išvykę iš sostinės kasdien apsistodavome vis kitoje vietoje, atitinkamai pagal nuvažiuotą atstumą. Vietinė agentūra ir mūsų vairuotojas - gidas dienos metu kaskart suorganizuodavo nakvynę ir vakarui atėjus jau būdavo aišku, kuriame viešbutyje miegosime. Visgi nakvynės vietą siūlyčiau susiplanuoti iš anksto, nes kitaip sudėtinga. Prabangos neieškojome, tiesiog standartinių patogumų – šilto vandens ir tinklelio nuo uodų. Maistas ten nėra labai įspūdingas, pagrindą sudaro ryžiai ir vištiena, o prabangesniuose restoranuose gaminami prancūziškos virtuvės patiekalai. Tačiau labiausiai žavėjo vaisių įvairovė – stengėmės nuolat valgyti daug vietinių sezoninių vaisių, nes jų skonis nepalyginamas su tų, kurie įvežami į Lietuvą.

Ar Madagaskaras – saugi vieta keliauti? Gal patyrėte kokių netikėtų, juokingų situacijų ar nuotykių? Keliaujant po šalį tikrai nesijautėme nesaugiai, tačiau sostinėje reikia būti apdairiam. Kaip ir visuose dideliuose miestuose, ten yra visokių žmonių. Be to, tuo metu, kai lankėmės, sostinėje vyko politiniai neramumai, tačiau galbūt užsienio spaudos jie buvo nušviesti ryškiau, nei viskas buvo iš tikrųjų. Vykstantiems į Madagaskarą rekomenduojama vartoti vaistus nuo maliarijos, tačiau maliarijos židinių yra tik keliuose regionuose, taigi jei ten nesilankysite, vaistų vartoti nebūtina. Kaip minėjau, Madagaskaras nėra mums įprasta moderni šalis, todėl reikia nusiteikti, kad ten ne visada bus elektra, nebus telefono ryšio ar interneto, kad iš čiaupo bėgs rusvas, geležies prisotintas vanduo, o geriamą reikės pirkti. Tačiau po kelių dienų pripranti, belieka tik mėgautis ir nebekreipti dėmesio į ant restorano sienos vaikštančius tarakonus ar kambaryje tupinčius driežiukus geco (nusijuokia).

Ar galėtumėte sakyti, kad pažinusi Madagaskarą „atradote savąją salą“? Tikrai galiu pasakyti, kad labai norėčiau sugrįžti į šią nuostabią šalį, nes dar liko labai daug nelankytų vietų, o gamta ir klimatas ten tiesiog nuostabūs!


NAUDINGA ŽINOTI:

  • Madagaskaras – ketvirta pagal dydį pasaulyje sala po Grenlandijos, Naujosios Gvinėjos ir Borneo.
  • Nuo rytinės Afrikos pakrantės sala nutolusi 400 km, nuo Afrikos ją skiria Mozambiko sąsiauris.
  • Madagaskaro Respublika nepriklausomybę po prancūzų kolonizacijos atgavo 1960 m. Šiandien tai pusiau prezidentinė demokratinė respublika.
  • Valstybinės kalbos – malagasių ir prancūzų.
  • Gyventojų – beveik 25 mln., iš jų apie 35 % gyvena miestuose.
  • Valiuta – Madagaskaro ariaris (MGA), padalintas į 5 iraimbilanjas. Tai – vienas iš dviejų nedešimtainių piniginių vienetų pasaulyje. 1 euras lygus 3 508,15 ariarių.
  • Gyventojai – azijiečių ir afrikiečių tautų mišinys, įskaitant polineziečius, kurie pirmieji apgyvendino salą.
  • Tik Madagaskaro saloje gyvena daugiau nei ketvirtis milijono gyvūnų bei augalų iš kurių net 75 % būdingi tik šiai salai ir niekur daugiau pasaulyje jų neišvysite.
  • Lemūras ir baobabas – pagrindiniai salos simboliai.
  • Unikalia augalija bei gyvūnija ši sala pasižymi dėl vyraujančio ypatingo rausvo dirvožemio. Madagaskaras dar vadinamas Didžiąja Raudonąja sala.

Į šią neatrastą, nepažintą, užburiančią salą kviečiame keliauti su grupe ir vadovu iš Lietuvos. Čia nerasite prabangių vilų, puikių kelių ir gurmaniškų restoranų, tačiau gamtos turtai, floros ir faunos įvairovė nustebins net ir daug ko mačiusius. Ištyrinėjus Madagaskarą, pailsėti galima smaragdiniu vandeniu ir baltais paplūdimiais garsėjančioje Bė (Nosy Be) saloje. Daugiau informacijos www.westexpress.lt arba tel. 1312.