Lietuvius į tolimus kraštus traukia unikalios patirtys

Ne taip seniai tai galėjo būti sunkiai įgyvendinama – dalyvauti ekspedicijoje Antarktidoje, iškelti vestuves pagal Kenijos masajų genties papročius, pajodinėti arkliais po Uzbekijos stepę ar stebėti bangininius ryklius Ryklių saloje, Indijos vandenyne prie Vakarų Australijos krantų. Šiandien galima nuvykti bet kur. Svarbu turėti kompaniją, pasirinkti šalį ir rasti tuos, kurie apie tą šalį žino daugiausiai. Prisilietimas prie šalies per patirtį yra didelė vertybė ir siekiamybė ne tik keliautojų, bet ir maršrutų sudarytojų. Įspūdžiais apie populiariausias egzotines keliones ir autentiškas patirtis jose buvo dalinamasi 2019 m. rugsėjo 23 d. vykusiame „West Express“ išskirtinės produktų linijos, 2020 m. pasaulio pažinimo kelionių „WE Travel“ katalogo pristatyme Vilniuje.

Lietuviai drąsiai traukia į pačius atokiausius pasaulio kampelius

Daug amžių žmonija leidosi į keliones skatinama troškimo atrasti nepramintus kelius ar ieškodama geresnio gyvenimo. Ir būtent mes, kelionių aistruoliai, smalsūs senųjų avantiūristų ir nuotykių ieškotojų palikuonys, visais laikais padėjome žmonijai plėsti horizontus nuo Afrikos iki tolimiausios Antarktidos ir net pasiekti žvaigždes. Pasaulis keičiasi, ir tai, ką šiandien galime nesunkiai pamatyti, rytoj gali būti uždrausta ir prieinama tik saujelei išrinktųjų. Tai dar viena priežastis keliauti būtent dabar.

„West Express“ egzotinių ir grupių kelionių skyriaus vadovė Alma Stanulionienė džiaugiasi kasmet vis didėjančiu susidomėjimu kelionėmis į tolimas šalis. Lietuvos keliautojų tarpe vis daugiau dėmesio sulaukia išskirtinės, unikalios kryptys, kurios neretai priverčia išlipti iš komforto zonos ir pažinti neįtikėtiną gamtos ir kultūros stebuklų lobyną.

„West Express“ keliautojų tarpe per paskutinius trejus metus keliaujančiųjų į egzotinius kraštus padaugėjo kone dvigubai. Keliautojai tapo itin aktyvūs, drąsūs, smalsūs, keičiasi jų norai ir keliavimo įpročiai. Labai populiarios kelionės į Pietryčių Azijos šalis. Lyginant su užsienio keliautojais, lietuviai eina koja kojon kartu ir drąsiai renkasi maršrutus Argentinoje, Brazilijoje, Aliaskoje, Kanadoje, Meksikoje, Gvatemaloje, Australijoje, Tanzanijoje ar Japonijoje, kur plūsta viso pasaulio keliautojai, norėdami pamatyti gamtos ir istorijos stebuklų, pažinti unikalios ir kitoniškos kultūros.

Autentiškos patirtys įsimena labiausiai

A. Staulionienė susirinkusiems renginyje papasakojo apie išskirtines patirtis, kurios labiausiai traukia keliautojus: „Kurdami maršrutus stengiamės, kad keliautojai galėtų patirti kasdienį šalies gyvenimą – keliaudami po Iraną, viešime iraniečių namuose ir vakarieniaujame kartu; Gruzijoje kartu su gruzinais kepame duoną; Pietų Amerikoje einame į medžioklę su indėnais;  Argentinoje mokomės šokti tango, o Vietname vakarienę gaminame su aukštai kalnuose gyvenančių vietnamiečių šeima.“ Viena pastarųjų metų tendencijų – naujai atrastos „Šilko kelio“ šalys – Uzbekija, Kazachstanas, Azerbaidžanas, Mongolija. Keliautojai iš jų taip pat sugrįžta su unikalia patirtimi – šaudę iš lankų, jodinėję stepėje, nakvoję jurtose.

Būtent tokios patirtys keliautojams įsimena labiausiai. Nors šiandien Youtube kanalas, įvairūs kelionių žurnalai, laidos, keliautojų blogai suteikia galimybes keliauti virtualiai, bet jos, pasak A. Stanulionienės yra bejausmės – neužuodžiant kvapų, nepajuntant skonio, neišvystant vietinio žmogaus tau skirtos šypsenos, turgaus šurmulio, šventovių didybės ar lyno, kuriuo kelsitės per tarpeklį, ilgio. Kompiuterio ekrane nepajusite gyvūno prisilietimo ant savo odos – ar tai bus lemūrai Madagaskare ar beždžionės Tailande. „Virtualiai neįmanoma pamatyti ir pajusti to, kas kelionėse  svarbiausia. Kelionės metu patiriami jausmai įtraukia negrįžtamai – norisi keliauti dar daugiau. Tiesiog reikia žengti pirmą žingsnį. O jį žengus, kruopščiai paruošti namų darbus –  išnagrinėti šalį, į kurią keliaujate. „Arba galite keliauti su mumis, tuomet namų darbus paruošiame mes –  duodame kelionės atmintinę, kurioje nurodyta svarbiausia informacija apie šalį – nuo skiepų, virtuvės pristatymo, kokias lauktuves vežtis iki vietinių gyvenimo aprašymo, šalies papročių, religijos, kultūrinių skirtumų ir daugybė kitų aktualių klausimų ir patarimų“, – linkėdama naujų patirčių kelionėse, sakė A. Stanulionienė.  

Atsakingas keliavimas

Pristatant kelionių katalogo naujienas – Ugandą ir Ruandą bei unikalią galimybę šiose šalyse stebėti laukinius gyvūnus jų natūralioje aplinkoje, buvo paliesta itin jautri tema apie laukinių gyvūnų išnaudojimą. „Nelaikome „pramogomis“ jodinėjimo ant dramblių, laukinių gyvūnų medžioklės Afrikoje ar nuotraukų su apsvaigintais plėšrūnais.“ – kalbėjo Alma. „WE Travel“ komanda pabrėžė, kad keliauti reikia atsakingai, gerbiant ne tik šalį, į kurią vykstama, jos žmones, bet ir laukinę gamtą, todėl „West Express“ visada pasisako prieš bet kokį gyvūnų išnaudojimą – tokių ekskursijų nėra nei naujausiame kataloge, nei kitose „West Express“ siūlomose kelionėse.

Ypatingos patirtys Tailande

Kita renginio viešnia, Tailando turizmo informacijos centro atstovė Baltijos šalims Leela Lilleorg kvietė patirti tikrąją Tailando emociją, lankant naujas, mažiau turistams žinomas vietas, kurios vilioja autentiškomis patirtimis. Pasak jos, įspūdžiai, kuriuos galima patirti šiame krašte yra daug daugiau nei saulė ir nuostabūs paplūdimiai. Tai žygiai, nacionalinių parkų įvairovė, dviračių sportas, proto ir kūno mankštos, grožio procedūros, bokso užsiėmimai, maisto gaminimo ir rankdarbių pamokos ir dar daugiau.

Pristatyta pirmoji lietuviška žingsnių programėlė

Ypatinga renginio viešnia buvo lietuviškos žingsnių programėlės #walk15 įkūrėja Vlada Musvydaitė. Pasak jos, kiekviena kelionė prasideda nuo pirmojo žingsnio, pradedant ją planuoti. „Kiekvienas mūsų sprendimas žingsnis po žingsnio veda link svajonių atostogų, bet tuo pačiu turime nepamiršti, kad gyvename ne dėl atostogų, o kiekvieną dieną turime gyventi taip, lyg atostogautume. O ar žinojote, kad dabar savo žingsnius dar galite pakeisti ir į nuolaidas?“ - intrigavo svečius Valda. Tam tereikia rinkti žingsnius #walk15 programėlėje ir pakeisti juos į nuolaidas žingsnių piniginėje.

Šiandien kelionės yra kur kas daugiau nei kryželio padėjimas žemėlapyje. Pirmiausia – tai būdas pažinti pasaulį, prisiliesti prie jo kitaip ir kitur nei esi įpratęs. Gamindamas valgį ant laužo po žygio į Pietų Afriką ar stovėdamas ant banglentės Havajuose gali pats pajusti, koks įvairus, didelis ir kartu mažas yra pasaulis. Tik keliaudami suprantame, kad skirtumai yra tai, kas daro mus unikaliais, o kartu jungia vienus su kitais – per smalsumą, norą pažinti, patirti ir galiausiai – suprasti.