KRUIZŲ MADOS TENDENCIJOS: nuo Titaniko iki šių laikų

Nepaisant to, kaip baigėsi legendinė Titaniko kelionė, ruošdamiesi jai keleiviai tikrai planavo, kaip pasipuošti per kruizą. Žinoma, ne visiems tai buvo aktualu. Deja, tuometė visuomenė buvo akivaizdžiai suskirstyta į klases, tad tik pasiturintys žmonės susidūrė su mums taip dažnai kylančia problema, kuo apsirengti.

1912 m. mada pasižymi tam tikrais moterų aprangos pokyčiais, drabužiai tampa mažiau varžantys judesius, taip pat dėl feministinio judėjimo moterys pradeda mūvėti kelnes. Savo įvaizdį jos noriai papildydavo įspūdingais masyviais ir dažniausiai gausiai dekoruotais galvos apdangalais. Damos, vykdamos į keliones, išties rasdavo kuo pasipuikuoti. Madingų aksesuarų gretas papildė maži krepšeliai ant grandinėlių, kurie atlikdavo rankinės vaidmenį, o pirštinės dažniausiai būdavo dekoruotos išsiuvinėtomis detalėmis. Pastebima Rytų kultūros įtaka, kuri pasižymi rytietiškų audinių bei ornamentų atsiradimu. Vyrų garderobe nėra didelių pasikeitimų. Visuomet dėvimas švarkas, mūvimos kelnės ir vilkima liemenė. Taip pat akcentuojami tokie galvos apdangalai kaip cilindras arba katiliukas.

Anuomet mada sparčiai nesikeitė, tam tikras stilius galėjo vyrauti dešimtmečius. Taip pat negalima išskirti ir konkretaus, būtent kruizui tinkamo stiliaus drabužių. Tais laikais net laisvalaikio apranga buvo gana kukli – vyrai puošdavosi vadinamuoju poilsio kostiumu, jam būdingos ryškesnės spalvos. O moterys rinkdavosi mažiau varžančias sukneles arba, retais atvejais, jodinėdamos ir važiuodamos dviračiu mūvėdavo kelnes. Tam tikra sensacija tapo maudymosi kostiumų atsiradimas, kurį lėmė purvo bei jūros vonių populiarumas. Madingi kurortai, kuriuose buvo galima mėgautis gydomosiomis gamtos galiomis, tapo aukštuomenės traukos centrais bei tinkamu podiumu Paryžiaus ir Londono diktuojamoms mados naujienoms demonstruoti.


„SVARBUS MARINISTINIO STILIAUS ELEMENTAS – RAŠTAI, DEKORATYVIOS APLIKACIJOS.“


Ryškių pokyčių išlaisvindama moteris iš varžančios aprangos įvedė Coco Chanel, kuri pati mėgo keliauti bei drabužius derinti prie savo poreikių. Jai buvo aktualūs sportui ir laisvalaikiui tinkami drabužiai, kurie ne tik nuostabiai atrodytų, bet ir būtų patogūs. Maištingoji Coco buvo pirmoji, išdrįsusi viešai pasirodyti su dryžuota palaidine, kuri moderniame mados pasaulyje neatsiejama nuo marinistinio stiliaus. Derinį ji papildė elegantišku perlų vėriniu ir ryškiais raudonais lūpų dažais. Talentingos kūrėjos dėka atsirado ir kukli šiaudinė skrybėlaitė, papuošta juostele, kuri puikiai tinka atostogautojų įvaizdžiui. Ji taip pat pakoregavo maudymosi kostiumėlius, kuriems naudojo minkštą audinį, o modelis suteikdavo užtektinai laisvės moters kūnui. Taip pasipuošusios damos galėjo laisvai degintis, maudytis ir jaustis komfortiškai.

Šiuolaikinė mada nusiteikusi prisiderinti prie įvairiausių vartotojų poreikių, todėl, be sezoninių kolekcijų pristatymų, jau kurį laiką stebime ir vadinamąsias kruizines kolekcijas. Pagrindinė jų užduotis – pristatyti naujienas, skirtas būtent atostogoms. Nepaisant to, kokios tendencijos vyrautų pasaulyje, kruizinės kolekcijos savo pagrindu laiko tam tikrą išskirtinę vasarišką eleganciją. Tarp įvaizdžių būtinai rasime marinistinį stilių, safario, egzotiškų šalių kultūrų bei etnomotyvų. Audiniai, siluetai bei aksesuarai taip pat kuriami atsižvelgiant į šiltą vasaros laikotarpį. Kolekcijos pristatymo vietos nėra atsitiktinės, aktualu, kad aplinka sugebėtų perteikti svaiginančią kelionių bei atostogų nuotaiką. Dažnai tam tikslui pasiekti pasirenkami kruiziniai laivai, egzotiški paplūdimiai arba kurortinių miestelių gatvės bei aikštės.

Nepaisant to, kad kruizinės kolekcijos kuriamos pagal nuspėjamą schemą, jos vis kaskart stebina neišsenkama įvairove. Juk vien pažvelgę į marinistinį stilių, galime įvardyti kelias jo kryptis. Iš subtilios elegancijos jis lengvai gali transformuotis į nerūpestingą laisvalaikio derinį. Šis stilius žavingas tuo, kad yra lengvai įskaitomos kilmės, todėl kiekvienam susidomėjusiam tereikia susipažinti su laivo įgulos bei uosto darbuotojų uniformomis, jiems būdinga apranga. Pasirinkus sektiną pavyzdį belieka išskirti sau artimas detales ir pritaikyti jas savo įvaizdyje. Taip pat svarbu apibrėžti spalvinę gamą. Marinistiniame stiliuje dominuoja balta, tamsiai mėlyna, raudona, šviesiai pilka, smėlio spalvos. Jos taip pat gali būti papildomos dangaus melsva, turkio spalva, taip pat aukso, sidabro bei vario detalėmis.


„COCO CHANEL BUVO PIRMOJI, IŠDRĮSUSI VIEŠAI PASIRODYTI SU DRYŽUOTA PALAIDINE, KURI MODERNIAME MADOS PASAULYJE NEATSIEJAMA NUO MARINISTINIO STILIAUS.“


Pageidaujantiems įvaldyti elegantišką bei solidų įvaizdį reikėtų atkreipti dėmesį į laivo kapitono aprangą. Kalbant apie derinius, tinkamus vyrams, įspūdingai atrodytų tamsiai mėlynas bleizeris, derinamas su raudonomis kelnėmis, papildytas į mokasinus panašiais „loafers“ besagčiais batais bei žaismingumo suteikiančiomis dryžuotomis kojinėmis. Tokiu pat principu galėtų vadovautis ir moterys, rinkdamosi dvieilį pailgintą švarką arba švarko tipo suknelę. Derinį galima papildyti prigludusio silueto kelnėmis arba paprasčiausiai jį užbaigti elegantiškais aukštakulniais bei kaklaskare. Šiuo atveju taip pat tinka solidūs laikrodžiai, kokybiški subtilūs papuošalai ir, žinoma, stilingi akiniai nuo saulės.

Norintiems savo atostogų garderobą papildyti nenuobodžiais marinistiniais akcentais vertėtų atkreipti dėmesį į laisvalaikio drabužius. Žinoma, kad tarp populiariausių randame dryžuotų audinių drabužius, dažniausiai – marškinėlius. Juos gana lengva derinti prie džinsų, šortų ar sijonų. Tačiau vertėtų atkreipti dėmesį ir į lengvus megztukus bei sukneles, tarp kurių dažnai vyrauja pastelinės spalvos, neįpareigojančiai užsiminsiančios apie jūrinę tematiką. Svarbus marinistinio stiliaus elementas – raštai, dekoratyvios aplikacijos. Smulkūs inkariukų print‘ai, jūrinės tematikos ornamentai, virvių motyvai ir net žaismingi siuvinėtų jūrų žvaigždžių dekorai išsklaidys menkiausią nuobodulį jūsų laisvalaikio garderobe.

Tiems, kurie kaip tik krauna daiktus į kruizui paruoštą lagaminą, vertėtų atkreipti dėmesį į tai, kad atostogų garderobą reikia planuotis iš anksto. Jeigu trūksta idėjų, sekite aktualių tendencijų pavyzdžiu. Taip lengvai rasite daugybę jau paruoštų stilingų derinių, kuriais liks mėgautis nerūpestingų atostogų metu. Taip pat rinkitės tuos drabužius ir aksesuarus, kurie bus lengvai derinami tarpusavyje, idealus sprendimas – pasimatuoti skirtingus jų derinius prieš pakuojant.


KAD ATRODYTUMĖTE MADINGAI MĖGAUDAMIESI KRUIZU:

- platėjančios kostiuminio audinio kelnės tinka ne tik elegantiškam vakaro įvaizdžiui, bet ir gaiviam kokteiliui ant denio;
- vientisos spalvos drabužių derinimas tiek pat aktualus kaip ir skirtingų, net kontrastingų spalvų blokai;
- atogrąžų augalų ir vaisių motyvai ne tik madingi, bet ir praskaidrinantys nuotaiką;
- horizontalūs dryžiai – klasika, vertikalūs – tikras mados klyksmas;
- svarbiausia mėgaukitės kelionės įspūdžiais, o drabužiai tegul tik juos papildo!