Nardymo instruktorius: viskas daug paprasčiau nei atrodo

Tik nedaugelis keliautojų, atostogaudami gražiausiuose pasaulio nardymo regionuose, ryžtasi išbandyti nardymo pramogą. Baimė pažinti povandeninį pasaulį dažnai yra didesnė už norą leistis į jūros ar vandenyno gelmes. Paprastai visos su nardymu susijusios baimės kyla iš nežinojimo.

Nardymo instruktorius Tomas KupetisPasak nardymo instruktoriaus Tomo Kupečio, rekreacinis (pramoginis nardymas) yra ekstremaliai saugus sportas ir bijoti tikrai nėra ko. Jokio greičio, jokio skubėjimo – tik mėgavimasis povandeniniu pasauliu.

„Sulaukiu komentarų, kad žmogus nori išbandyti nardymą, tačiau bijo. Kai pasiteirauju, ko žmonės bijo, sulaukiu įvairių atsakymų, bet dažniausias iš jų – nežinau, ko“, – apie žmonių baimes pasakoja T. Kupetis.

5 nardymo „pabaisiukai“

Dažnai kalbantis su žmonėmis paaiškėja, kad žmonės nerdami labai bijo pasimesti ar supanikuoti. Ir nerimas, nardymo instruktoriaus teigimu, yra visiškai natūralus dalykas. Net profesionalai jį jaučia. Ir tai labiau ne nerimas, o jaudulys.

„Pirmą kartą neriantys, prieš leisdamiesi giliau, išklauso labai išsamų instruktažą ir viską praktiškai išbando poros metrų gylyje. Kursą laikantys nardymą jau būna išbandę baseine, todėl tikimybė pasimesti praktiškai išnyksta. Be to, neriama su nardymo profesionalais, todėl belieka mėgautis nardymu“, – sako nardymo instruktorius T. Kupetis.

Anot jo, tarp baimių yra ir žuvų / ryklių baimė. Povandeninis pasaulis tikrai taikus ir neagresyvus. Žuvys užsiėmusios savo reikalais ir narai joms mažiausiai įdomūs. Todėl, jei tik stebite povandeninį pasaulį  ir savo aktyviais veiksmais nedrumsčiate  jo ramybės, turėtumėte būti ramūs, niekas nieko jums nepadarys.

Kita pasitaikanti baimė, pasak nardymo instruktoriaus, yra įsitikinimas, kad nemokės kvėpuoti per reguliatorių po vandeniu.

„Tai daryti lengviau nei galima įsivaizduoti. Šiuolaikiniai reguliatoriai labai išvystyti, todėl kvėpuojant didelių papildomų pastangų ir mokslų nereikia. Praktiškai nejaučiate skirtumo, ar kvėpuojate sausumoje, ar po vandeniu“, – vieną iš baimių apibūdina T. Kupetis.

Pasak jo, žmonėms neverta bijoti ir gylio. Mat nerti į 30 m. gylį pradinukui tikrai nereikės, o nuostabių koralinių rifų galima pamatyti ir 5–10 metrų gylyje. Kol neriantieji apsipranta, plaukiama sekliai (5–6 metrai), jog bet kada būtų galima išnirti. Apsipratus, neriama giliau.

Nardymo pradinukai klausosi instruktoriaus nurodymųJei galvojate, kad gali pasibaigti oras, turėtumėte žinoti, kad nardymo balione supresuotas milžiniškas kiekis oro (200 atmosferų (barų) – standartiniame balione tai 2 400 litrų oro).

Dažniausios pradedančiųjų klaidos

T. Kupetis sako, kad pirmiausia reiktų apsibrėžti, kas yra prededantysis.  Pasak nardymo profesionalo, pradedantieji yra tie, kurie nori išbandyti nardymą,  ir tie, kurie turi nardytojo pažymėjimą, tačiau jų nėrimų skaičių galima suskaičiuoti ant rankų pirštų.

Pašnekovo teigimu, nardytojams būtina įdėmiai klausytis nardymo profesionalo, kuris dirba kartu ir aktyviai klausinėti.

„Nardyme nėra kvailų klausimų. Ypač svarbu, kai nardymo programa dėstoma ne gimtaja kalba. Neprisipirkite nardymo įrangos, kol dar neturite pakankamai patirties ir tiksliai nežinote, kas jums tinka ir patinka. Geriau įrangą pirkitės palaispniui. Didėjant patirčiai augs poreikiai ir supratimas, ko tiksliai reikia. Jei esate atostogų nardytojas ir padarote mažiau nei 5 nėrimus per metus – geriau įrangą nuomotis“, – pataria nardymo instruktorius T. Kupetis.

Pradžioje vertėtų turėti savo kaukę ir ląstus, kuriuos galima panaudoti ir snorkelinant ar plaukiojant Lietuvos ežeruose.

„Jei nenardėte metus ar ilgiau, pasiteiraukite nardymo centro dėl galimybės atsižviežinti nardymo įgūdžius. Saugiau, mažiau streso – daugiau malonumo“, – sako profesionalas.

Neriantiems pirmą kartą

Pasiruošimas nerti
T. Kupetis siūlo atsakingai išsirinkti nardymo centrą ir, jei jaučiate kalbos barjerą, susirasti instruktorių, kuris kalba keliautojo gimtąja kalba. Prieš šokant į vandenį viskas turi būti aišku, negali likti menkiausiųklaustukų.

„Pasisakykite instruktoriui, kaip jaučiatės. Normalu jaudintis neriant pirmąjį kartą. Instruktorius matęs ne vieną nerimaujantį narą, todėl tikrai žinos, ką padaryti, kad jaustumėtės ramiai ir saugiai“, – sako nardymo instruktorius.

Pašnekovo teigimu, kad ir kaip gerai būtų prižiūrima nardymo įranga, ji dėvisi ir reikalauja serviso. Jei girdite, kad iš nardymo įrangos šnypščia oras ar po vandeniu matote, jog kažkur kyla oro burbuliukai, informuokite savo instruktorių ir reikalaukite, kad įranga būtų pakeista. O mažos problemos virsta didelėmis.

„Būtinai nukeliaukite vandens ir nueikite į tualetą. Kai oras yra spaudžiamas į balioną, iš jo filtruojama drėgmė, todėl kvėpuojant per reguliatorių gali džiūti burna – nieko baisaus, tai normalu. Nors tualetas ir skamba juokingai, geriau apsidrausti nuo pašalinių dirgiklių“, – pataria nardymo ekspertas.

Populiariausios vietos

Povandeninis pasaulis
Europos nardytojams artimiausios ir greičiausiai pasiekiamos vietos – Egiptas, Kanarai bei Tailandas. Ne paslaptis, kad daugybė poilsiautojų iš Lietuvos taip pat renkasi poilsį šiose šalyse ir atostogaudami ryžtasi išbandyti nardymą ir sausumą keičia nepakartojama jūros gelme.

„Raudonosios jūros pakrantėje yra 2 200 km pakrantė, kurioje turi ką veikti ir nardymo naujokai ir profesionalūs narai. Čia netgi galima atrasti dar nežinomų nardymo vietų, kurioms keliautojai gali suteikti savo vardus, juos netgi įtraukiant į nardymo sričių žemėlapius“, – apie nardymą Egipte sako „West Express“ Produktų skyriaus vadovė Laura Šepetienė.

Jos teigimu, norintiems išbandyti nardymą ar nardantiems ne pirmą kartą tikrai patiks Kanarai. Atlanto gelmėse povandeninis pasaulis garsėja ypač didele įvairove:  būriai skumbrių, tunų, barakudų... Pavyzdžiui, Tenerifėje yra net 30 nardymo bazių, organizuojami mokymo kursai ir naujokams, ir nardymo profesionalams.

Gran Kanarijoje patyrusiems narams tikrai patiks nuskendusio laivo „Blue Bird“ nuolaužos 46 m gylyje. Fuerteventuroje organizuojami naktiniai nardymai“, – sako L. Šepetienė.

Tailando pakrančių rifuose knibžda margų žuvų būriai, vėžliai ir netgi banginiai. Daugiau nei 20 nardymo vietų (iki 40 m gylio) norintiems pasimėgauti nardymu žada nepakartojamus įspūdžius.