Maldyvai. Filipinai. Seišeliai. Salos, kurių nebeliks?

Kristupas Kolumbas kadaise sakė: „Niekada neperplauksi vandenyno, jei nesugebėsi atitrūkti nuo horizonte matomų krantų.“ Ką gi, Kolumbas taip sakė XV a. ir tada būtent jis bandė įveikti vandenyną, tačiau XXI a. žmogus jau turi susirūpinti kad vandenynas neįveiktų jo... Filipinai, Seišeliai ir Maldyvai – vieni iš salynų, kurių tikriausiai bent dalies artimiausiais dešimtmečiais neliks. Tai išskirtiniai, kasdien besikeičiantys atostogų rojai Žemėje. Beveik Žemėje...

Globalinis atšilimas, pasaulinis tvanas vieniems – tai tik skambios antraštės žiniasklaidos jūroje, kitiems terminai, keliantys baimę ir realią grėsmę jau šiandien. Nepajudėdami iš savo miestų, kuriuose praleidžiame didžiąją savo gyvenimo dalį, galime ir toliau sakyti, kad šiuolaikinis pasaulis kur kas „kukliau“ skriaudžia mūsų gamtą. Tačiau jei žvilgtelėtume į tai, kas dedasi pasaulio vandenyse, – po truputį pradėtume nerimauti, kad pranašai nekalba beprasmiškai. Abejojate? Padiskutuokite apie tai su draugais iš Kiribačio salų. Jei draugų ten neturite, paskubėkite, nes ši valstybė jau kreipėsi į kaimynystėje esančias Fidžio salas, prašydami perkelti savo gyventojus dėl kylančio vandens Ramiajame vandenyne – Karibatis pasmerktas išnykti iš pasaulinio žemėlapio. Ir šis atvejis, deja, ne vienintelis.

FILIPINAI

7000 atogrąžų salų. Šis skaičius mus stebina, juk esame iš šalies, galinčios pasigirti tik viena – Obuolių sala. Nors ne kiekvienas Aziją lankantis keliautojas čia užklysta, Filipinai apdovanoja tuos, kurie vis dėlto ryžtasi šią tolimą šalį pasiekti. Pirmiausia – tai gamtos stebuklų vieta: žemiau jūros lygio išsibarsčiusios salos didžiuojasi vienu geriausių pasaulyje giluminiu ir paviršiniu nardymu, o virš jūros lygio siūlo fantastišką kraštovaizdį su požeminėmis upėmis, urvais, nepaliestais atogrąžų miškais bei akinančio baltumo paplūdimiais.

Žinoma, kiekvienas keliautojas, pabuvęs Filipinuose, pasakytų, kad vis dėlto žmonės ir jos kultūra šią šalį daro unikalią. Ilgą laiką mėgavęsis Pietryčių Azijos prekybos centro etikete, salynas reprezentuoja margą kultūrinį paveldą. Nenustebkite, jei sutiktas vietinis jums nusišypsos, pasisveikins ir nueis savu  keliu. Tai ženklas, kad viskas praeina, kaip ir šalies žmonių kančia po ispanų bei amerikiečių invazijų. Taigi, būkite tikri, filipiniečiai savo šiltu elgesiu su užsieniečiais ir humoro jausmu privers jus net suglumti.

Pavojai salynui sausumoje ir po vandeniu

Filipinai nusidriekę net 1900 km nuo šiaurės iki pietų ir 1110 km nuo rytų iki vakarų. Salyną sudaro 7107 salos, kurių didžiausios yra Luzon, Mindanao, Samar, Negros ir Palawan. Nors šalyje gausu išskirtinės augmenijos ir gyvūnijos, filipiniečiai susiduria su daugybe problemų dėl savo unikalaus gamtos turto išsaugojimo. Net 200 gyvūnų ir 200 augalų rūšių gresia išnykimas.

Iki 1900 m. net du trečdaliai salų buvo apaugusios tankiais atogrąžų miškais. Šiandien tik 24 proc. sausumos sudaro miškai, iš kurių tik labai maža dalis yra apsaugota. Tai didžiulė šalies problema, turint galvoje, kad būtent miškuose sau jaukų prieglobstį yra radę daugybė augalų ir gyvūnų rūšių. Nereguliuojama miško priežiūra, masinė žemdirbystė ir migruojanti populiacija – pagrindinės modernių dienų tragedijos priežastys.

Pavojai po vandeniu ne menkesni. Amžių senumo koralai miršta kasnakt ir net nardytojai tokiose populiariose vietose kaip Borakajus ar Puerto Galera savo akimis gali išvysti, kas vyksta – jie nardo po koralų kapines. Jei dėl klimato atšilimo nebus imtasi rimtų priemonių, iki 2100 m. Filipinai, kaip ir didysis Australijos barjerinis rifas, neteks viso povandeninio pasaulio grožio...

Borakajaus salos pramogos

Filipinų Visajų dalyje išdidžią geriausių paplūdimių miestelio karaliaus karūną nešiojantis Borakajus sulaukia nostalgiškų etatinių šalies turistų atodūsių. Nors 1980-aisiais jame nesilankiau, kai vienintelis pašalinis garsas buvo vietinio prekeivio sulčiaspaudės mašinos burzgimas, dabar ši sala tikrai patenkina visų beieškančių saulės, smėlio ir nebūtinai blaivių vakarų poreikius. Baltasis paplūdimys (White beach) net mačiusiems rojų Žemėje pasirodys balčiausias...

Nors salos ilgis tik 9 km, o plotis 1 km, Borakajus siūlo daugybę pramogų. Tai nuostabi vieta tiesiog pasimėgauti jūrų gėrybėmis ant jūros kranto, apipirkti mylimuosius gražiais mažmožiais ar pašėlti naktiniame klube, kuriame kaip ant delno pamatysite Filipinų ir apskritai Azijos probleminę „vietą“ – prostituciją (neišsigąskite, įkyrių nedaug). Jei mėgstate vandenį, geresnės vietos nerasite. Čia praktikuojamas bet koks jums įsivaizduojamas vandens sportas. Jei dar nenardėte – nardysite, jei neišmėginote jėgos aitvarų – išbandysite. Pažadu, norėsite pasilikti ilgiau nei planavote.

Palavanas – Filipinų turtas

Gamtos, nuotykių bei sporto mėgėjams Palavanas (Palawan) labiau nei bet kuri kita Filipinų vieta turi būti įtraukta į „privalai pamatyti“ sąrašą. Fantastiškas Sulu jūros peizažas Bacuit salyne, nardymas (wreck diving) tarp senovėje nuskendusių laivų nuolaužų, magiškų ežerų aplankymas Coron miestelyje, regiono augmenija, labiau primenanti Borneo nei įprastas salas... Palavanas – tikras Filipinų turtas!

Puerto Princesa – Palavano sostinė nors ir nesiūlo ypatingų atrakcijų – tai puikus startas aktyviam salų lankymui (island hopping). Tik per dieną iš Puerto Princesa laiveliu nuvyksite į Honda Bay – tobulą nardyti vietą ar Pandan ir Snake salas (pastaroji keičia savo formą kasdien, priklausomai nuo jūros bangų).

Vakarinėje salyno dalyje atsitiktinai atradau tylųjį Port Barton. Turistų čia nedaug, ramu taip, kad girdisi tik bežaidžiančių su vėžiais vaikų klegesys. Tobuliau, ypač poilsiui su šeima, nebūna.

El Nido – vartai į Palavano regiono žaviausią gamtos turtą – Bacuit salyną. Miestelis įsispraudęs tarp aukštai iškilusių uolų ir Bacuit įlankos su fantastiškais matomos pakrantėje Cadlao salos kontūrais. Tai vieta, iš kurios pasieksite artimiausias gyvenamas ir negyvenamas salas. El Nido „Boutique & Art Cafe“ – šauni vietelė užsisakyti laivelį į salas, patvirtinti savo skrydį į Manilą, išsinuomoti kalnų dviratį ir paplepėti su tokiais pačiais keliautojais kaip jūs. Čia iš tiesų jauku.

Filipinai – tolimas kraštas, nesiginčysiu, bet yra didžiulė tikimybė, kad tai šalis, kurią aplankę ištarsite: „Taip, tai buvo mano gyvenimo kelionė.“


Suskubti pamatyti! UNESCO pasaulio paveldo paminklai FILIPINUOSE

Barokinės bažnyčios. Keturios kolonijinės eros Filipinų bažnyčios: San Agustino bažnyčia Maniloje, Nuestra Señora de la Asunción Santa Marijoje, San Agustino bažnyčia Paoajuje, Santo Tomas de Viljanueva bažnyčia Miagao.

Tubatahos rifų gamtos parkas – didžiausias Filipinuose saugomas jūrų gamtos parkas. Rifas yra apie 600 km į pietus nuo sostinės Manilos ir priklauso Tubatahos nacionaliniam parkui.

Kordiljerų ryžių terasos – vieta, kur dar egzistuoja galvų medžiotojai, senosios gentys ir nėra mobiliojo ryšio. Įlipęs į sunkiai pasiekiamus ir masyvius Kordiljeros kalnus šiauriausios salos Filipinuose – Lusono centre, suvoki, kad visos įspūdingos prieš tai matytos vietos Filipinuose ne tokios jau įspūdingos, palyginti su šių kalnų didybe, mistika ir mastu, savotišku grožiu ir tikra autentika. Vietiniai – Ifugao gentys, gyvenančios tokiose izoliuotose kalnų vietovėse išsaugojo pagarbą gamtos galybei ir savo tradicijoms.

Vigano istorinis miestas – įsikūręs Luzono salos vakaruose. Retai kada Filipinuose gali sužavėti miestas. Jie dažniausiai labai triukšmingi, pilni dūmų, triračių taksistų ir nesibaigiančio erzelio. Viganas kitoks. Jis barokinis, tvarkingas, aristokratiškas ir europietiškas, senas bei malonus akiai. Kas pasiilgsta senosios Europos keliaudamas Filipinuose – Viganas yra puiki vieta atsigauti, pasisemti istorinių žinių ir pasijusti vėl Europoje, arba... Filipinuose prieš tris šimtus metų.

Puerto Princesa požeminės upės nacionalinis parkas. Puerto Princesa požeminė upė yra viena iš svarbiausių gamtos vertybių Filipinuose. Prieš įtekėdama į Pietų Kinijos jūrą pritraukia daugybę turistų iš viso pasaulio, norinčių patekti į stulbinantį mineralinės sudėties urvą, sudarytą iš stalaktitų ir stalagmitų.


SEIŠELIAI

Seišelių Respublika – 115 granitinių ir koralinių salų, tingiai drybsančių rytinėje Afrikos ir vakarinėje Indijos vandenyno pusėse, visus metus siūlo idealų klimatą – temperatūrą, niekuomet neįkaistančią daugiau nei +32 °C ar atvėstančią žemiau nei +24 °C. Seišeliai puikus salyno, reprezentuojančio laiko nepaliestą grožį, ramybę ir harmoniją, pavyzdys. Legendos apie gražiausius paplūdimius pasaulyje viliote vilioja aplankyti, juk net Britų karališkoji šeima renkasi atostogas Seišeliuose.

Ne veltui paminėjau karališkąją šeimą. Seišelių Respublika, klestinti dėl turizmo, ilgą laiką save pozicionavo kaip itin prabangų salyną, skirtą poilsiui turčiams. Pastaraisiais metais tai keičiasi ir šalies valdžia užsimojo pritraukti ne tik milijonierius, todėl išdavė ribotą skaičių leidimų vietiniams gyventojams steigti svečių namus savo privačiose valdose. Tikiu, kad tai pasiteisino, nes protinga turizmo departamento veikla paskatino tokius kaip aš čia atvykti, pamatyti ir net susituokti. Tačiau šalis sugebėjo išlaikyti „ne visiems prieinamą“ įspūdį.

Kultūrų, kalbų ir religijų mišinys

Seišeliai – sąlyginai jauna šalis, susikūrusi tik 1770 m., spėjusi „padraugauti“ su prancūzų ir anglų okupantais, todėl nenuostabu, kad juose apsigyveno tiek europiečių, tiek vergų iš Afrikos ar tiesiog nuotykių bei verslo galimybių ieškotojų iš Azijos. Romos katalikai yra dominuojanti salyno religija, tačiau čia gilias šaknis įleidę ir anglikonai bei protestantai. Taip pat rasime budistų, induistų, musulmonų. Seišelių gyventojai kalba net trimis oficialiomis kalbomis: kreolų, anglų ir prancūzų, o svarbiausia tai, kad, nepaisant kultūrinės, religinės bei kalbų įvairovės, seišeliečių kasdienis gyvenimas neįsivaizduojamas be Harmonijos ir Ramybės.

Ką verta aplankyti Seišeliuose

Į kurią salą iš 115 vykti – išsirinkti ne taip jau paprasta. Arba, kitaip tariant, ką daryti, jei tinka visos 115 salų? Aš aplankiau tris ir visos jos viršijo mano užkietėjusios keliautojos lūkesčius.

Mahe. Sala, su šalies sostine Victoria yra būtent ta vieta, kur pamatysite minėtąjį kultūrų mišinio „katilą“. Čia gyvena net 90 proc. šalies gyventojų. Nepraleiskite progos svečių namuose išsikepti turguje pirktą šviežutėlę žuvį ir pamatyti Seišelių vanilinę orchidėją.

Mahe salos nuvyksite į bet kurias kitas Seišelių salas – tai pagrindinis susisiekimo transporto centras.

Praslin. Gana keista girdėti, kad sala, kurioje gyvena 6500 vietinių, yra antra pagal dydį salyne. Gal todėl visur jauti tą idilišką ramybę. Tik 45 km nuo Mahe ir jūs jau vaikštinėjate po į UNESCO pasaulio paveldo objektų sąrašą įtrauktą gamtos rezervatą Vallee de Mai, kuriame pamatysite didžiausius ir seksualiausius kokosų riešutus pasaulyje (taip, seksualiausius, įveskite „Google“ „sexiest weirdest seeds“ ir suprasite, apie ką kalbu). Praslin sala gali pasidžiaugti net dviem geriausiais pasaulio paplūdimiais: Anse Lazio ir Anse Georgette. Jei lankotės su mylimuoju, nenustebkite, jei norėsite būtent čia ištarti lemtingąjį „taip“...

La Digue. Kai svarsčiau, kur norėčiau susituokti (jokie atstumai tikrai nevaržė), La Digue nuotrauka kelionių žurnalo viršelyje nusprendė už mane! Nesuabejojau nė minutės, ar tai ta vieta, kur norėčiau šventės dviem, ir niekuomet nepasigailėjau. Kaip niekur kitur čia vandens ir vėjo nugludinti didžiuliai paplūdimių akmenys skiria baltą smėlį nuo skaidraus Indijos vandenyno – ir šio grožio neužgoš joks transporto triukšmas, nes judėti čia galite tik pėsčiomis arba dviračiu. Lėtai ir mėgaudamiesi kinrožių bei orchidėjų gėlių sodais ar nuo kokosų riešutų nusvirusiomis palmėmis.

Ypatingi žmonės atostogoms renkasi ypatingą vietą. Seišelių salynas būtent toks ir yra – ypatingas ir intymus.


Suskubti pamatyti Seišeliuose! Negyvenamą Aldabros atolą, įtrauktą į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą dėl savo unikalios endeminės gamtos. Čia yra didžiausia pasaulyje gigantiškųjų vėžlių kolonija.


MALDYVAI – SOS!

Maldyvai – saulėtoji gyvenimo pusė (angl. Maldives – „the sunny side of life“) – tobula vieta tiesiog sėdėti ir stebėti saulėlydį apgaubus meile savo antrąją pusę ir suvokti, kad tik per žingsnį nuo jūsų tarp ryškių koralų plaukioja tūkstančiai žuvų. Tai žemiausia ir plokščiausia valstybė pasaulyje. Net 99 proc. Maldyvų sudaro vandenynas, likusi dalis – 1190 salų, iš kurių apgyvendintos tik 200. Gyvenantys iš turizmo ir žvejybos, maldyviečiai net 90 salų dedikuoja turistams. Nors salas saugo tūkstančiai rifų, o sostinę Malę juosia bangolaužis, iki 2100 m. kylantis jūros lygis gali priversti Maldyvų gyventojus palikti savo namus. Gyvenamų salų skaičius vis mažėja. Kaip prognozuoja Tarpvyriausybinė grupė Klimato Kaitos Klausimais (Intergovernmental Panel on Climate Change), vandenyno lygis per šį šimtmetį pakils 58 cm, tuomet 1 200 Maldyvų archipelago salų nuskęs po vandeniu. Maždaug 80 proc. Maldyvų teritorijos virš jūros lygio iškilę ne daugiau kaip vieną metrą. Todėl dar 2008-aisiais vietos valdžia pradėjo pirkti žemes Indijoje, Šri Lankoje bei Australijoje, kur būtų perkeliami gyventojai, priversti pasitraukti iš apsemtų salų. Dėl natūralios erozijos gyventojai buvo priversti palikti jau 14 salų.


Maždaug 80 proc. Maldyvų teritorijos virš jūros lygio iškilę ne daugiau kaip vieną metrą.


Ką veikti rojuje?

Jei paklaustumėte, ką veikti šiame rojuje, neabejotinai užduočiau jums klausimą: „po vandeniu, ant vandens ar virš vandens?“ Be galo turtingas povandeninis pasaulis, vieni gražiausių planetos rifų ir gyvūnijos gausa sužavės tiek dieninio, naktinio ar paviršinio nardymo gerbėjus. O norintys nesušlapti gali pasinaudoti povandeniniu laivu – „banginis“, kuris drauge su jumis ners iki 40 m gylį.

Jei nedrąsu lįsti po vandeniu, jūsų laukia nesuskaičiuojama vandens pramogų gausa. Visuomet būna pirmas kartas ir, jei manote, kad jau išbandėte viską, klystate. Buriavimas, plaukimas baidarėmis, katamaranais, banglenčių sportas, jėgos aitvarai, vandens motociklai ir daugelis kitų užsiėmimų pamalonins išėjus tiesiai iš viešbučio ant pakrantės. O tikrus vyrus sužavės dieninė ar naktinė žvejyba, nes pagaliau galės pažaisti savo išsvajotąjį „big game fishing“ žvejodami vandenyno gigantus. Svajojate apie tą panoraminį paveikslėlį, kurį matėte nuotraukose dar prieš atvykdami? Skrydis virš salų – puiki galimybė jas pamatyti ir nufotografuoti idiliškame vandens peizaže. Greičiausiai tai bus gražiausia kada nors jūsų daryta nuotrauka. Maldyvais, kad ir kaip būtų liūdna, ateities kartos grožėsis tik paveikslėliuose... Suskubkime juos įamžinti.


Prognozuojama, kad vandenyno lygis per šį šimtmetį pakils 58 cm, tuomet 1 200 Maldyvų archipelago salų nuskęs po vandeniu.