Kosta Rika. Nesižavėti tiesiog negalima!

Jei vertinate gamtą, tiesiog privalote aplankyti Kosta Riką. Ši šalis – tarsi vizitinė ekoturizmo kortelė – įsitikinusi šiuo metu Tbilisyje gyvenanti aistringa keliautoja ir gamtos mėgėja, „West Express“ išskirtinių kelionių ekspertė OKSANA KOČURIENĖ, Kosta Rikoje praleidusi dvi savaites.

Ši moteris – ne šiaip keliautoja. Vilniaus universitete anglų kalbos lingvistikos magistro laipsnį įgijusi moteris yra aplankiusi 60 šalių, įkopusi į Kilimandžaro (5 895 m), Kazbeko (5 047 m), Tetnuldžio (4 858 m) kalnų viršūnes ir beveik pasiekusi aukščiausio Amerikos ir Pietų pusrutulio (6 960 m) kalno Akonkagvos viršukalnę – pritrūko vos 200 m. Ji taip pat savanoriavo dramblių prieglaudoje Šri Lankoje, šįmet – pandų prieglaudoje Kinijoje, o kitiems metams dairosi prieglaudos, kurioje rūpinamasi tigrais. Užsibrėžtas tikslas – kasmet dalį atostogų skirti šiai svarbiai ir reikalingai veiklai, taip bent truputį prisidedant prie gamtos išsaugojimo.

„Kiekvienas mūsų turime keistis. Kosta Rika yra pavyzdys, kaip tai padaryti. Daugelis šioje šalyje apsilankiusių turistų išvyksta susimąstę, ką galėtų pakeisti šiame pasaulyje, ką galėtų grąžinti šiai planetai. Kelionė į Kosta Riką – tai tarsi tam tikra piligrimystė, kurios metu žmogus auga dvasiškai ir morališkai“, – pasakoja O. Kočurienė ir džiaugiasi, kad pasaulį apėmusi „žalioji“ kelionių manija neaplenkia ir Lietuvos – tokių turistų kasmet vis daugėja.


„ATVYKSTANTIEJI Į KOSTA RIKĄ PIRMIAUSIA NORI PAMATYTI LAUKINIUS BANGINIUS, DELFINUS, VĖŽLIUS, TINGINIUS, PAPŪGAS, GYVATES IR DAUGELĮ KITŲ GYVŪNŲ.“


Pasak jos, labai svarbu suvokti (ir kuo greičiau!), kad gyvendami šioje žemėje tik naudojamės jos paslaugomis, o mainais nieko neduodame. Kai lipi į kalnus arba nardai vandenyne ir matai plastiką, nuo kurio miršta vėžliukai, banginiai, paukščiai, supranti, kad tiesiog negali atsiriboti. Deja, tokių pavyzdžių vis dar yra labai daug.

SVARBI KIEKVIENA GYVYBĖ

Kosta Rika viena pirmųjų pasaulyje prieš daugiau nei kelis dešimtmečius pasuko ekoturizmo kryptimi. Supratus, kad natūrali laukinė gamta, jos įvairovė yra būtent tai, kas vilioja turistus į Kosta Riką, buvo imtasi visų priemonių jai išsaugoti. Atvykstantieji į Kosta Riką pirmiausia nori pamatyti laukinius banginius, delfinus, vėžlius, tinginius, papūgas, gyvates ir daugelį kitų gyvūnų. Tai yra rimta ekonominė paskata šalyje kurtis naujiems ekokoncepcijos viešbučiams, restoranams, įvairių pažintinių turų, pramogų organizatoriams, o kartu ir naujoms darbo vietoms. „Dažnai nesusimąstoma apie vadinamąją gyvybės grandinę. Jei dėl žmonijos veiklos išmirtų jaguarai ar kiti plėšrūnai, taptų nevaldoma kitų gyvūnų, pavyzdžiui, porakanopių, populiacija. Tai reiškia, kad jie pradės neribotai ėsti augaliją, ims nykti džiunglės – mūsų planetos plaučiai, nebus kur gyventi vabzdžiams ir tai gali tapti daugelio kitų rimtų problemų priežastimi“, – pabrėžia O. Kočurienė. Jei neliks džiunglių, vabzdžiai persikels į miestus, o kartu ir jų pernešamos pavojingos ligos, tokios kaip maliarija, Zika virusas ir daugelis kitų.

Ekoturizmas yra vienas būdų apie tai priminti žmonėms, nes bet kokie mūsų veiksmai prieš gamtą, suardant natūralų jos ciklą, visada grįžta bumerangu. O juk planetos B, į kurią galėtume persikelti ir gyventi iš naujo, nėra. Tad jei bent dalyje pasaulio šalių būtų bandoma pasiekti tai, kas Kosta Rikoje egzistuoja jau šiandien, būtų didelis laimėjimas visai žmonijai.


„ATVYKĘ Į KORKOVADO NACIONALINĮ PARKĄ OSOS PUSIASALYJE, ŽMONĖS PATENKA TARSI Į VISAI KITĄ PASAULĮ.“


ČIA NĖRA VIETOS ŠIUKŠLĖMS?

Ar žinojote, kad Kosta Rikoje į visus klausimus galima atsakyti dviem žodžiais? Ispaniškai tai skamba „pura vida“, o išvertus į lietuvių kalbą reiškia „švarus gyvenimas“. Nenustebkite, jei vietinis taip atsakys ir paklausus, kaip sekasi, ir net padėkojus. Jiems tai reiškia, kad žmogus yra laimingas, kažkam už kažką dėkingas. Švarus gyvenimas iš išorės ir iš vidaus.

„Čia žmonės tiesiog nuostabūs! Niekada nepamatysi susiraukusių veidų, jie šypsosi, spinduliuoja meile ir tai jaučiasi. Žmonės čia vertina gamtą. Jie visada akcentuoja, kaip svarbu apie tai kalbėti, šviesti visuomenę, ir labai daug vilčių deda į naujos kartos ugdymą“, – apie vietinių gyvenimo būdo ypatumus pasakoja lietuvė keliautoja. Ji taip pat atkreipė dėmesį, kad Kosta Rikoje žmonės visur tvarkosi lyg savo namuose – čia nėra tokios problemos dėl šiukšlių kaip, pavyzdžiui, Azijos šalyse. Aišku, didmiesčiuose to neišvengsi, tačiau mažesniuose miestuose, ypač orientuotuose į ekoturizmą, šiukšlių tikrai nepamatysi.

Kosta Rikoje įprasta, kad viešbučių personalas rūpinasi švara ir tvarka ne tik savo teritorijoje, bet prižiūri paplūdimius, rengia įvairius ekoturus, bando pritraukti į savo teritoriją kuo daugiau paukščių, gyvūnų, varlyčių, ropliukų ir kt. Svečias tokiame viešbutyje jaučiasi tarsi zoologijos sode: vienoje pusėje ant šakos sėdi papūga, kitoje – beždžionės, drugeliai, tinginiai.

„Atvykę į Kosta Riką, ypač kalbant apie Korkovado nacionalinį parką (Parque Nacional Corcovado) Osos pusiasalyje, žmonės patenka tarsi į visai kitą pasaulį. Tai labiausiai nuo civilizacijos nutolęs nacionalinis parkas. Jis įkurtas 1975 m. ir skirtas unikaliems, didele bioįvairove pasižymintiems atogrąžų miškams apsaugoti. Švarus oras, gyvūnai, paukščiai nebijo žmonių, nes čia turistų yra labai nedaug. Pavyzdžiui, beveik iki 1 m išaugančios stambios raudonosios aros papūgos (Ara macao) gali ramiausiai tupėti ant šakos šalia žmogaus, o beždžionės prieina visai arti net su savo vaikučiais“, – įspūdžiais dalijasi O. Kočurienė.

 KOMFORTAS NESUMAŽĖJA

Dar neišbandžiusiems ekoturizmo kartais iškyla dvejonių, kad, pasirinkus aplinką tausojančią kelionę, teks atsisakyti dalies patogumų. Tačiau, pasak lietuvės keliautojos, tai – visiškas mitas. „Kosta Rikoje yra tikrai nuostabių 4, 5 žvaigždučių viešbučių. Kas nori, gali rinktis ir kuklesnius, tačiau visi jie yra puikios ekologinės koncepcijos. Viešbutis gali būti pastatytas tiesiog laukinėje gamtoje, ant vandens, tačiau kokybė dėl to tikrai nenukenčia: svečiai apgyvendinami gražiuose, komfortiškai įrengtuose kambariuose ar nameliuose, yra baseinų, patiekiamas nuostabus maistas – papajos, mangai, bananai, sultingi ananasai, kokių Lietuvoje niekada nenusipirksi“, – pasakoja O. Kočurienė ir patikina, kad ekologiškai švarus, natūraliai pagamintas maistas labai skiriasi nuo mums įprasto.


„DAUGELIS KOSTA RIKOJE APSILANKIUSIŲ TURISTŲ IŠVYKSTA SUSIMĄSTĘ, KĄ GALĖTŲ PAKEISTI ŠIAME PASAULYJE, KĄ GALĖTŲ GRĄŽINTI ŠIAI PLANETAI.“


Kosta Rikoje, priešingai nei kitose turistų lankomose šalyse, nėra jokio poreikio papildomai pirkti geriamąjį vandenį plastikiniuose buteliukuose – čia daug kur galima gerti vandenį tiesiog iš čiaupo arba gidas pasirūpina, kur turistai galėtų pasipildyti jo atsargas. „Atvykus į Kosta Riką, duodamas iš naujos technologijos perdirbto plastiko pagamintas buteliukas – jis net išmestas į gamtą suyra per trejus metus ir nepalieka jokio pėdsako, kai įprastai plastikas gali išbūti ir 400 metų“, – vardija lietuvė keliautoja. Į ekoturizmą orientuoti viešbučiai taip pat atsisako aplinkai pavojingų cheminių valymo medžiagų, jos keičiamos natūraliomis, beveik visur siekiama įsirengti modernias atliekų ir nuotekų tvarkymo sistemas, kurios taip pat aprūpina reikiama energija. Nepatikėsite, kaip viskas modernu: tokia sistema įrengiama pačiame viešbutyje, bet nėra jokio kvapo ar kitų pašalinių reiškinių.

LAUKIA EKSTREMALŪS POJŪČIAI

Atvykstantieji į Kosta Riką labiausiai trokšta pažinti laukinę gamtą. Priklausomai nuo regiono – šalis ribojasi su Karibų jūra rytuose ir Ramiuoju vandenynu vakaruose – galima pamatyti vis kitokių gyvūnų, paukščių, augalijos ir išbandyti vis kitokias pramogas.

Pirmiausia, Tortugero nacionalinis parkas (Parque Nacional Tortuguero) Karibų jūros pakrantėje, kur saugomos atogrąžų džiunglės su gausia bioįvairove, o vandens kanalai primena Veneciją. Beje, Tortugero parko pavadinimas kilo iš ispaniško žodžio „tortuga“, kuris reiškia – vėžlys.

„Tai unikali vieta, kur gali pamatyti, kaip vėžliai deda kiaušinius ir išeina į jūrą. Jeigu pasiseks, pamatysi, kaip iš tų kiaušinių pasirodo vėžliukai ir eina į jūrą. Tai tokia kova už būvį, už gyvybę, jų tyko daugybė pavojų... Tiesiog būtina nors kartą gyvenime tai pamatyti, nes šie vaizdai yra nesulyginami, kai tai matai gyvai ir stebi televizoriaus ekrane“, – įspūdžiais dalijasi O. Kočurienė.

Ši vieta taip pat garsėja savo laukiniais paplūdimiais – eini 10 km ir nesutinki nė vieno žmogaus! Vien tik paukščiai, beždžionės ir sielą bei kūną atgaivinanti jūra, jos kvapas ir garsas. Tai pati maloniausia muzika ausims. Gamtos muzika! Kita stotelė – Arenalio nacionalinis parkas (Parque Nacional Arenal) – ugnikalnių, karštų versmių parkas. Tai tikras rojus ekstremalių pojūčių mėgėjams! Čia yra aukščiausiai virš džiunglių kabančių tiltų, populiari pramoga – apsijuosus specialiu diržu, prikabintu karabinais prie lyno, laikantis už specialios rankenos, skrieti tarp platformų kelių šimtų metrų trasa, kai kur aukštis siekia apie 200 m. „Aš taip pat dalyvavau vadinamame „kanjoningo“ ture, kur leidžiamasi kriokliais, laipiojama uolomis, čiuožiama ar šokinėjama nuo uolų į vandenį ir t. t. Tai labai ekstremali pramoga! Kartais vienintelis būdas pasitraukti iš trasos – ją užbaigti iki galo“, – įspūdžiais dalijasi lietuvė keliautoja ir prasitaria, kad po viso to užtarnautai galima pasilepinti karštų versmių baseinuose čia pat įrengtuose 5 žvaigždučių viešbučiuose su vaizdu į ugnikalnį.

Beje, šioje vietoje netoliese esančiame rezervate (Monteverde Cloud Forest Biological Reserve) reikėtų pamatyti ir unikalų pasaulyje reiškinį, vadinamą „debesies mišku“. Tai paslaptingas gamtos, augalijos ir gėlių pasaulis, uždengtas miglos.


„SUPRATUS, KAD NATŪRALI LAUKINĖ GAMTA, JOS ĮVAIROVĖ YRA BŪTENT TAI, KAS VILIOJA TURISTUS Į KOSTA RIKĄ, BUVO IMTASI VISŲ PRIEMONIŲ JAI IŠSAUGOTI.“


GAMTA NENUSTOJA STEBINTI

Norintieji pamatyti unikalų Kosta Rikos gamtos grožį į savo maršrutą turėtų įtraukti Gvanakastės (Guanacaste) provinciją Ramiojo vandenyno pakrantėje. Ekoturistai gali rinktis visiškai ekologiškai įrengtą viešbutį „Lagarta Lodge“, kuriame apsistojus juntama absoliuti harmonija su gamta.

„Vienas įspūdingiausių ir ekologiškiausių parkų visame pasaulyje yra Korkovado nacionalinis parkas. Žodžiais sunku papasakoti, kiek visko daug čia galima pamatyti ir nuveikti. Man teko nardyti su rykliais, vos 100 m atstumu stebėjau laukinius banginius – mamą su vaikučiu, taip pat lankiausi džiunglėse: dieną gali stebėti vienokius gyvūnus, paukščius, roplius, vorus, varles, naktį džiunglės turi dar kitokį savo veidą“, – pasakoja O. Kočurienė ir vardija, kad čia dar galima leistis į žygį prie krioklių, plaukioti baidarėmis įvairiais kanalais, upėmis, nardyti, stebėti paukščius, žvejoti, jodinėti ir išbandyti kitas unikalias gamtos pramogas.

Lietuvę nustebino tai, kad labai daug užsieniečių, ypač skandinavai, olandai, vokiečiai, po Kosta Rikos nacionalinius parkus keliauja su vaikais, kai lietuviai vis dar nesiryžta keliauti kartu su savo atžalomis į tolimas keliones. „Užsieniečiai nori savo vaikams parodyti tikrą gyvenimą. Jie sako, kad susiformuoja visiškai kitokie – teisingi – vaikų prioritetai. Siekis užsidirbti ir susikrauti materialines gėrybes nėra keliamas kaip pagrindinis tikslas gyvenime. Kai prisilieti prie gamtos, tiesiog pradedi kitaip mąstyti, formuojasi kitoks suvokimas, dėl ko esi šioje žemėje, ypač jei tai daroma nuo vaikystės“, – pasakoja lietuvė keliautoja, gyvenime besivadovaujanti minimalizmo filosofija, kad žmogui reikia labai nedaug.

Kosta Riką ji drąsiai įvardija kaip šalį, kuri yra tarsi rojus žemėje. Netikite? Atvykite ir įsitikinkite patys!


Pavargote nuo miestų, šurmulio, žmonių? Ieškote atgaivos akims ir sielai? „Pura vida“, – sako šios šalies gyventojai. „Ką tai reiškia?“ – paklausite jūs. O tai reiškia tik vieną, keliaukite į Kosta Riką vien tam, kad pamatytumėte, kokia turtinga ir pirmapradė gamta iš tiesų yra.

Daugiau informacijos www.westexpress.lt arba tel. 1312.