„Ciao Italija”: namų darbai prieš keliaujant į picos tėvynę su šeima

Jau ne kartą Italijoje pabuvoję ar dar tik ją planuojantys  aplankyti keliautojai žino, kad Italija – ne tik romantiškų pasisėdėjimų šalis. Nesvarbu, leistumėtės į kelionių organizatorių parengtą pažintinę ar poilsinę kelionę, ar ją organizuotumėtės patys, nepakartojami įspūdžiai kvadratu garantuoti. Žinoma, reikia ne tik lėktuvo bilietus užsisakyti, susigalvoti maršrutą, bet ir gerai paruošti namų darbus.

Automobilis – keliautojo nepriklausomybė

Kelionė į Italiją, Toskaną
Susiruošti į kelionę trunka nemažai laiko. Paprasčiausia – nusipirkti bilietus ir nukeliauti iki Italijos. Tačiau visai kas kita iki pačios Italijos keliauti automobilliu. Reikia kruopčiai apgalvoti pačią kelionę dar iki išvykstant. Skrendant lėktuvu privalumas tas, kad pavyksta sutaupyti daug laiko, o galutinis taškas pasiekiamas komfortiškai. Tuo tarpu kelionė automobiliu per keletą šalių gali būti sunkesnė, tačiau į kelionę galima pasiimti tiek ir tokių daiktų, kiek norima.

Asmeniškai pats įvairiose šalyse stengiuosi keliauti automobiliu – man tai reiškia nepriklausomybę nuo visuomeninio transporto grafikų, maršruto pasirinkimo laisvę, mobilumą, laisvą savo laiko planavimą. Italijoje atstumai dideli, o visuomeninis transportas nepigus, taigi automobiliu keliauti net pigiau.

Italijoje visuomet vairuoju nuomotą automobilį. Nuomos atveju reikalinga kreditinė kortelė (su tam tikra pinigų suma – nuo 600 Eur ir daugiau, šią sumą automobilių kompanija užšaldys). Automobilį išsinuomoju iš anksto (2–3  mėn. iki kelionės), patikrinu papildomas nuomos sąlygas (būtina atkreipti dėmesį, ar yra įtraukti privalomi draudimai, ar automobilis bus su pilnu kuro baku (man tai patogiausias nuomos variantas), ar įskaičiuotas papildomas vairuotojas, ar į kainą įskaičiuotos sniego grandinės (jei vykstama slidinėti į Italijos Alpes).

Prieš paimant automobilį, labai svarbu jį apžiūrėti, sutikrinti dokumentuose pažymėtus automobilio pažeidimus, juos galima ir nufotografuoti – po nuomos bus lengviau aiškintis su autonuomos kompanija, jei nebūsite įsigijęs pilno automobilio draudimo.

Siūlyčiau iš anksto pasirūpinti navigacija (yra puikių nemokamų programėlių telefone, kurios veikia be interneto ryšio) bei tos šalies, kurioje planuojama lankytis, žemėlapių atnaujinimu. Prieš kelionę svarbu susiplanuoti maršrutą, o jei į Italiją atvykote rimtai pakeliauti, reikia iš anksto nuspręsti, ar važiuosite mokamomis autostradomis ar tik Italijos regioniniais keliais (nemokamais). Teks apsispręsti, kas svarbiau – mažesnės išlaidos ar greitis.

Planuokite, planuokite, planuokite

Vykdami į Italiją, numatykite, kiek miestų ir miestelių ar lankytinų objektų planuojate aplankyti. Kadangi vieną nuo kito regiono skiria nuo keliasdešimt iki kelių šimtų kilometrų, pasirinkite vieną kurią šalies dalį ar, pavyzdžiui, kelis Šiaurės Italijos regionus. Bet nusiteikite, kad neatsispirsite pagundai stabtelti maršrute nenumatytoje vietoje ar teks užtrukti, kol rasite ieškomą vietą.

Kelionė į Italiją, ToskanąKur verta važiuoti ir ką pamatyti su šeima? Vieno recepto nėra. Viskas priklauso nuo vaikų amžiaus bei  pomėgių. Jei nuvešite į Gardalendą, manau padėkos ir mažiausias, ir didžiausias, nes ten pramogos visiems, o ir drąsiausiems paaugliams ant kai kurių nusileidimo kalnelių kinkos dreba.

Visa Italija yra tarsi gyvos istorijos knyga, tad čia daug senovinių miestelių, kur galima ne tik pasivaikščioti, bet ir rasti įdomų muziejų su riterių šarvais ar senjorų apdarais. O jei nuvešite vaikus į apelsinmedžių sodus (prieš tai paklausę šeimininko), vaikai pamatys, kad apelsinai ne parduotuvėse auga.

Picos ir pastos šalis

Kelionė į Italiją, ToskanąKuo išskirtinis maistas ir ko reikėtų paragauti? Tikriausiai mažai kas nežino, jog Italija picos ir pastos šalis. O dažnam vaikui šis derinys „pica +pasta“ yra tobulas. Tad jei jūsų vaikas toks, kito maisto jam ir nereikės... na dar ledų. Italijoje būtina paragauti ledų, nepatingėti pasidomėti iš anksto, kur geriausios ledainės. Ar tiesiog sustoti ten, kur driekiasi ilgiausios eilės. Paragaukite įvairiausių sūrių, alyvuogių, vynų. Užsukite į vyndarystės ūkius. Tik žinokite, Italijoje nėra mažų ar šeimyninių picų, jos visos lėkštės dydžio. Ir pasak italo, jei atėjęs į kavinę prašai picų meniu, vadinasi esi turistas, tikras italas pasako ko nori ant tos picos, kad būtų pridėta.  Ir picą italai valgo vakarienei.

Tikro maisto, kaip ir visose šalyse reikėtų ieškoti ne didžiausiose miestų aikštėse ir ne prie pagrindinių turistinių objektų, nebijoti užeiti į paprastai atrodančią kavinę, nes būtent ten galėsite paragauti  italės mamos pagaminto deserto ir išgirsti kaip vakarieniauja gausios italų šeimos.

Atraskite Italiją!

Kelionių ekspertas Vaidas Šepetys.