10 neįtikėtinų dalykų iš azijietiškos gatvės

Išeiti į gatvę, sustabdyti pro šalį burbiančią „kavinę ant ratų“, užsisakyti stiprios vietnamietiškos kavos su ledukais cafe suo da, atsisėsti ant mažų plastikinių kėdučių ir stebėti gatve plaukiančią motorolerių jūrą... Gatvėje verdantis gyvenimas sparčiai modernėjančiose šalyse – tai „tikra Azija“, kurią būtina suskubti pamatyti!

Maistas. Įmantriausi patiekalai gaminami čia pat, gatvėje, tad nenustebkite – einant šaligatviu teks prasilenkti pro prekystalius su ant jų žarijose čirškančiais kepsniukais ar burbuliuojančiais sriubos puodais. Gatvėje gaminamo maisto per pietus nusipirkti atskuba milijonai vietinių ir užsieniečių. Skanėstai valgomi čia pat – sėdint ant plastikinių kėdučių ar supakuojami į permatomus plastikinius maišelius išsinešti.

Prekystaliai. Gatvės prekeiviai atsiranda ir išnyksta kaip balos po lietaus, nes jų prekystaliai kartu yra ir transporto priemonės. Kas ant motorolerio, dviračio, karučio ar kitokių palapinę primenančių restoranų ant ratų; anglimis kūrenamų, dujinių viryklių ar kitokių mobilių virtuvių. Tokie mechanizmai dar ir pypsi, praneša apie savo atvažiavimą, o pamojus ranka sustoja.

Eismas. Azijoje vyrauja hierarchinė sistema ne tik visuomenėje, bet ir keliuose: didesnis – pirmesnis. Vadinasi, motoroleris turi stengtis nepakliūti po automobilio ratais, o pėstysis, šiuo atveju, atsiduria ant žemiausio hierarchijos laiptelio ir privalo būti ypač atsargus.

Mototaksi. Neįmanoma išvengti Azijos didmiesčių eismo, rekordinio mašinų skaičiaus, nuolatinių spūsčių, užterštumo ir didelių miesto atstumų, bet įmanoma juos „apgauti“. Reikia tik pasiryžti sėstis ant motorolerio – „mototaksi“, apsikabinti jo vairuotoją ir laviruoti tarp spūstyje užstrigusių mašinų. Tai vienintelis būdas atvažiuoti laiku į susitikimą. Žinoma, jeigu pavyksta nenusisukti galvos.

Kroviniai. Tik Azijoje supranti, kokia talpi transporto priemonė gali būti motoroleris ar net paprastas dviratis. Lova, spinta ar daugiavaikė šeima ant motorolerio – įprastas vaizdelis Azijos keliuose, nuostabą keliantis nebent turistams.

Maskuotės. Vietnamietės nuo saulės slepiasi po storu drabužių, pirštinių, kojinių ir veido kaukių sluoksniu. Filipinuose merginos net vairuodamos dviratį vienoje rankoje laiko išskleistą skėtį. Tailande populiarios balinamosios priemonės, suteikiančios „lėlės“ efektą, o Mianmare (buvusioje Birmoje) moterys, vyrai ir vaikai veidus išsipiešia baltos spalvos košę primenančia mase iš santalo medžio miltelių – thanaka.

Pranašystės. Azijoje jokios vestuvės, namo pirkimas ar verslo sandoriai nevyksta be fortūnos pranašo konsultacijos. Tailande būrėjai pranašauja ateitį čia pat, gatvėje, prie sulankstomo staliuko, Mianmare teko matyti „ofisą“ džipo viduje. Prie jų visada būriuojasi laukiančių klientų eilutė.

Prietarai. Už amuletus, saugančius nuo nelaimių ir paperkančius lemtį, azijiečiai gali pakloti viso mėnesio atlyginimą. Miniatiūrinės „šventyklos“ su budos ar populiaraus vienuolio atvaizdu nešiojamos ant kaklo arba kabinamos automobilio salone. Taksi vairuotojas, priimdamas keleivį į mašiną, žino, jog priima ir jo karmą, todėl iš anksto apsiginkluoja laimę nešančiais amuletais.

Įpročiai. Numigti valandėlę karščiausiu dienos metu – įprastas azijiečių ritualas. Žmonės vietos pokaičiui ilgai neieško ir gula ten, kur patogu: parduotuvėje ant prekystalio, biure ant grindų ar tiesiog gatvėje. Motorolerių vairuotojai gula ant savo darbo priemonės, sunkvežimio vairuotojai įsitaiso priekaboje, o autobuso vairuotojai pasikabina hamaką.

Procedūros. Norėdami savo kailiu patirti tikrą azijietišką egzotiką užsukite į pirmame namo aukšte esantį „grožio kabinetą“ šalia pat gatvės. Čia, be įprastų procedūrų, jums pasiūlys „ausų valymą“ ar „žilų plaukų pešiojimą“. Gal tai procedūros, kurių greitai modernėjančioje Azijoje nebeturėsite progos išbandyti?